Płyta na dach - czyli jak powstają pokrycia dachowe?

Jako, że płyty warstwowe są dziś powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach budownictwa, warto przyjrzeć im się bliżej. Zarówno płyty ścienne, jak i płyty na dach muszą spełniać określone kryteria, by mogły z powodzeniem służyć przy konstruowaniu nieruchomości. Ich trwałość i nieprzepuszczalność zależy głównie od materiału, z jakiego zostały wykonane oraz od prawidłowo dobranego rdzenia.

W zależności od konkretnego typu budynku, wykorzystywane są płyty dachowe wykonane z betonu zbrojonego lub z blachy ocynkowanej. Wszystkie posiadają specjalistyczny środek, którym może być wełna mineralna, poliuretan lub styropian. Zapewnia im to bardzo dobrą izolację. Dzięki temu, zarówno konstrukcje stalowe takie, jak hale stalowe i magazyny, jak też domy są zabezpieczone przed chłodem i wilgocią.

Każdy projekt domu musi uwzględniać rodzaj płyty dachowej, jaka ma zostać użyta do pokrycia budynku. Różnią się one od siebie profilowaniem i grubością. Nie wolno zapominać, że od profilowania zależeć będzie nie tylko wygląd nieruchomości, ale też możliwości odpływu wody deszczowej. Odpływy są zwykle dostosowane do typu płyt. Ponadto, na każdym dachu musi znaleźć się prawidłowa wentylacja.

Pokrycia dachowe muszą być całkowicie nieprzepuszczalne, dlatego każda płyta na dach musi być połączona z kolejny niezwykle precyzyjnie. Stosuje się różne systemy montowania., Najczęściej opierają się one na śrubach i wkrętach. Ważne, żeby płyta warstwowa nie pękała w trakcie łączenia, dlatego najlepszym narzędziem do scalania jest nitownica. Świetnie zespala, a przy tym nie uszkadza płyt.