Jakie elementy są potrzebne do montażu płyt warstwowych?

Montażem płyt warstwowych zajmują się wyspecjalizowane grupy. Jeśli nie ma się doświadczenia i umiejętności pozwalających na samodzielne umocowanie prefabrykowanych elementów na metalowej konstrukcji, należy wynająć fachowców. W przeciwnym razie można uszkodzić panel, co oznacza utratę gwarancji. Defekt może polegać na zarysowaniu lakieru i powłoki organicznej, czego efektem będzie korozja kompozytu.

Do montażu płyt obornickich używa się wkrętów samowiercących, na które nakłada się stalowo-gumową podkładkę i - opcjonalnie - kapturek. Długość produkowanych z niklowanej stali wkrętów uzależniona jest od grubości paneli. Obróbki (wykonane z ocynkowanej stali elementy chroniące miejsca styczne płyt) mocuje się za pomocą wkrętów farmerskich lub nitów stalowo-aluminiowych.

Zwykle obróbki blacharskie zamawiane są w kolorach montowanych paneli, ale dla uzyskania atrakcyjnych efektów wizualnych można użyć elementów w barwach z nimi kontrastujących. Dzięki obróbkom obiekt uzyskuje zapewnianą szczelność, co chroni przed powstawaniem mostków powietrznych i punktów rosy, czyli stratami ciepła generującymi koszty i obniżającymi funkcjonalność płyt warstwowych.

Choć producenci oferują dostarczenie paneli pod żądany wymiar, może się okazać, że trzeba będzie niektóre z nich skrócić. Do cięcia kompozytu należy używać dłutownic albo pilarek z drobnym brzeszczotem. Nie zaleca się stosowania szlifierek kątowych, które powodują powstanie opiłków mogących uszkodzić lakier, warstwę ochronną.